e-Faktura: przepisy prawne. Wszystko, co musisz wiedzieć

Rejestrowanie faktur w KSeF

Od 1 stycznia 2022 funkcjonuje Krajowy System e-Faktur (KSeF). To platforma, która pozwala wymieniać i przechowywać tzw. faktury ustrukturyzowane. Jest to kolejna, obok faktur papierowych i elektronicznych, forma dokumentowania transakcji. Obecnie korzystanie z KSeF jest dobrowolne, ale od przyszłego roku ma stać się obligatoryjne. Dowiedz się jak wygląda proces rejestrowania faktur w KSeF. 

Czy KSeF zastąpi JPK_VAT

Krajowy System e-Faktur (KSeF) niesie ze sobą znaczące zmiany w sposobie fakturowania. Jednym z następstw jest ewentualna likwidacja obecnie obowiązującego systemu JPK_VAT. Jakie są główne różnice pomiędzy KSeF i JPK oraz czy KSeF zastąpi JPK? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania. 

Pakiet SLIM VAT 2 – jakie zmiany przynosi

Pakiet SLIM VAT 2 - od kiedy obowiązuje, kogo dotyczy, jakie zmiany wprowadza? Dowiedz się więcej o nowelizacji, która wedle zapewnień ustawodawcy ma m.in. poprawić płynność finansową podatników, uprościć niektóre procedury oraz wdrożyć do polskiego porządku prawnego rozstrzygnięcia TSUE w sprawach przegranych przez Polskę. 

Czy KSeF jest bezpieczny

Krajowy System e-Faktur (KSeF) budzi wśród niektórych przedsiębiorców obawy związane z bezpieczeństwem. Czy przechowywane na fakturach dane mogą być narażone na cyberataki lub trafić do konkurencji? Ministerstwo Finansów (MF) uspokaja i zapewnia, że informacje o fakturach są dobrze strzeżone, m.in. dzięki specjalnym systemom szyfrowania oraz kontroli dostępu. Jeśli masz obawy, czy KSeF jest bezpieczny, dowiedz się więcej na temat ochrony gromadzonych w nim informacji.