09-01-2023

Kary za KSeF – czego możemy się spodziewać

1 grudnia 2022 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, a także innych ustaw. Konsultacje w tej sprawie trwały do 23 grudnia i obejmowały m.in. system kar pieniężnych związanych z obowiązkowym użytkowaniem KSeF-u.

Obowiązkowy KSeF coraz bliżej

Ponad rok dzieli nas od obowiązkowego stosowania Krajowego Systemu e-Faktur. Choć system można testować dobrowolnie od początku 2022 roku, opcja ta nie cieszy się popularnością - według słów MF jedynie 90 podmiotów z blisko 1,9 miliona podatników skorzystało dotąd z platformy. Przygotowywanie się do nowego standardu ma duże znaczenie zwłaszcza w kontekście sankcji pieniężnych, które będą nakładane za: 

  • niewystawienie faktur przez KSeF; 
  • wystawienie faktur niezgodnie z udostępnionym wzorem w okresie awarii; 
  • nieterminowe wysłanie faktury w okresie awarii. 

Kary za KSeF – ile wyniosą 

Konsekwencje dla podatników będą dość wysokie – za niewystawienie faktury wedle nowych norm grozi aż 100% kwoty podatku wykazanego na fakturze (nie mniej niż 1000 zł). W przypadku faktury bez wykazanego podatku sankcje wyniosą do 18,7% kwoty wykazanej na fakturze. Jeżeli przedsiębiorca nie zdąży z wysłaniem faktury w czasie awarii KSeF-u kara będzie niższa - co najmniej 500 zł. Warto zaznaczyć, że przez pierwsze pół roku działania platformy przedsiębiorcy dostaną swoistą “taryfę ulgową” - sankcje będą nakładane dopiero od 1 stycznia 2025 roku. Daje to nieco więcej czasu na dostosowanie swojego biznesu do zmian.

Kalendarz

26.04.2024

Data obowiązkowego KSeF została ustalona na 1 kwietnia 2026 dla wszystkich przedsiębiorców.

01.03.2024

Zakończenie konsultacji Krajowego Systemu e-Faktur.

16.02.2024

Rozpoczęcie konsultacji dotyczących rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur

19.01.2024

Minister finansów Andrzej Domański poinformował o przesunięciu obowiązkowego KSeF. Nowy termin nie został podany.

zobacz więcej