Projekt ustawy o obowiązku stosowania KSeF trafił do Sejmu
Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy, która wprowadzi obowiązek fakturowania za pośrednictwem KSeF.
Obowiązkowy KSeF – projekt ustawy w Sejmie
Obowiązkowy KSeF wejdzie w życie za nieco ponad rok. Nic zatem dziwnego, że procesy legislacyjne związane z nową platformą nabierają rozpędu. Najnowszym z nich jest projekt ustawy wprowadzającej obowiązkowe fakturowanie przez KSeF – w piątek 19 maja trafił on do Sejmu i otrzymał nadany numer druku.
KSeF a korzyści dla przedsiębiorców
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu KSeF unowocześni procesy fakturowe, uprości dokumentowanie transakcji oraz przyspieszy wystawianie, otrzymywanie i archiwizację e-Faktur. Kolejną korzyścią dla podatników mają być niższe koszty. Przedsiębiorcy zyskają bieżący dostęp do wszystkich informacji dla potrzeb zarządczych, analityki oraz innych obszarów działalności.
Treść uzasadnienia przypomina też, że od początku 2022 r. każdy zainteresowany może testować KSeF za darmo. Tym samym faktura ustrukturyzowana działa obecnie jako jedna z trzech dopuszczalnych form dokumentowania sprzedaży obok faktur papierowych i elektronicznych. W przyszłym roku ustandaryzowany format całkowicie zastąpi tradycyjne faktury. Na koniec przypomnijmy, że Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 r.
05.11.2024
Ministerstwo Finansów opublikowało nowy projekt ustawy obejmujący m.in. etapowe wdrożenie KSeF i odroczenie niektórych rozwiązań.
26.04.2024
Data obowiązkowego KSeF została ustalona na 1 kwietnia 2026 dla wszystkich przedsiębiorców.
01.03.2024
Zakończenie konsultacji Krajowego Systemu e-Faktur.
16.02.2024
Rozpoczęcie konsultacji dotyczących rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur