02-02-2023

Obowiązkowy KSeF przesunięty na lipiec 2024 r.

Ministerstwo Finansów poinformowało dzisiaj o przesunięciu obowiązkowego KSeF na 1 lipca 2024 roku. Podatnicy zwolnieni podmiotowo z VAT poczekają jeszcze dłużej. 

Obligatoryjny KSeF od lipca 2024 r. 

Obowiązkowy KSeF to temat numer jeden wśród przedsiębiorców szykujących się na nowy standard fakturowania. Dziś okazało się, że mają oni trochę więcej czasu na przygotowania. Ministerstwo Finansów ogłosiło, że Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku. czyli 6 miesięcy później niż pierwotnie zakładano. Z kolei podatnicy podmiotowo zwolnieni z VAT zaczekają do 1 stycznia 2025 roku. 

Planowane zmiany w KSeF

Głównym powodem opóźnienia jest wdrożenie dodatkowych zmian do projektu. Oto, czego możemy się spodziewać: 

  • wyłączenie z KSeF paragonów za bilety kolejowe, lotnicze i przejazdy autostradą; 
  • faktury uproszczone i faktury z kas fiskalnych będzie można wystawiać w dotychczasowej formie do 31 grudnia 2024 roku; 
  • wyłączenie z platformy faktur wystawianych na konsumentów (B2C); 
  • nowe rozwiązania dla podmiotów stosujących samofakturowanie za granicą; 
  • inicjowanie wysyłki wsadowej z wykorzystaniem tokenów; 
  • odroczenie i zmniejszenie kar za niekorzystanie lub niewłaściwe korzystanie z platformy KSeF. Kary za KSeF będą egzekwowane od 1 stycznia 2025 roku. 
  • W razie awarii systemu po stronie podatnika możliwe będzie wystawienie faktur offline poza KSeF.Podatnik będzie musiał dostarczyć fakturę do KSeF w ciągu 24 godzin od jej wystawienia. Kluczowa będzie data wystawienia faktury pochodząca z pola P_1. Najpewniej powstanie do tego celu osobne API. 

Drugim uzasadnieniem nowego terminu jest danie podatnikom więcej czasu na wdrożenie niezbędnych zmian. Proces legislacyjny może bowiem zakończyć się w okolicach czerwca/lipca 2023 roku – styczniowa data oznaczałaby więc tylko pół roku na przygotowania. Warto też dodać, że wraz z nowymi przepisami pojawi się też nowy, zmodyfikowany schemat faktury ustrukturyzowanej. 

Odroczenie KSeF – korzyść dla podatników 

Odroczenie obowiązkowego fakturowania w Krajowym Systemie e-Faktur to dobra wiadomość zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy posiadają złożone systemy księgowe. Wdrożenie KSeF-u w takich firmach zajmie bowiem dużo czasu – szacunkowo nawet do 8 miesięcy. Dodatkowe pół roku umożliwi zatem lepsze przygotowanie się do zmian.

Kalendarz

26.04.2024

Data obowiązkowego KSeF została ustalona na 1 kwietnia 2026 dla wszystkich przedsiębiorców.

01.03.2024

Zakończenie konsultacji Krajowego Systemu e-Faktur.

16.02.2024

Rozpoczęcie konsultacji dotyczących rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur

19.01.2024

Minister finansów Andrzej Domański poinformował o przesunięciu obowiązkowego KSeF. Nowy termin nie został podany.

zobacz więcej