KSeF ustawa. Przepisy stojące za Krajowym Systemem e-Faktur
KseF ustawa – przepisy prawne wprowadzające Krajowy System e-Faktur
Od czasu wprowadzenia faktur elektronicznych PDF fakturowanie w firmach niewiele się zmieniało. Tak było do 2021 roku, kiedy to rząd zapowiedział duże zmiany dla wszystkich podatników VAT. Główną nowością jest Krajowy System e-Faktur – teleinformatyczny system, który docelowo ma przynieść wygodę, oszczędność oraz inne korzyści zarówno dla wystawiających, jak i otrzymujących faktury. Od 2022 roku system stał się fakultatywny, zaś od lipca 2024 roku będzie on obowiązkowy w całym kraju. Nowy standard chwilowo nie obejmie przedsiębiorców zwolnionych z podatku VAT. Oni poczekają do 1 stycznia 2025.
Rzecz jasna, za wprowadzeniem nowego standardu musi stać solidna podstawa prawna, która regulować będzie m.in. wystawianie faktur. Przepisy normujące zasady funkcjonowania KSeF w obrocie gospodarczym zostaną wprowadzone do polskiego systemu prawnego poprzez:
- ustawę z dnia 16 czerwca 2023. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.
- rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie korzystania z KSeF
KSeF gov – zmiany w prawie
Wraz z wprowadzeniem KSeF nastąpiły istotne zmiany wprowadzone aktami prawnymi. Obejmują one m.in.:
- wprowadzenie definicji terminu faktura ustrukturyzowana (e-Faktura);
- określenie zasad i trybu wystawiania oraz przechowywania e-Faktur jako fakultatywnych form dokumentowania czynności podlegających opodatkowaniu;
- określenie zasad prowadzenia i funkcjonowania KSeF;
- określenie katalogu podmiotów, które będą mogły korzystać z KSeF;
- określenie zasad korygowania e-Faktur.
KSeF test możliwości - jak sprawdzić platformę?
Powyższe zmiany mają (między innymi) ułatwić podatnikom proces adaptacyjny i stopniowo przyzwyczajać ich do standardu, który w niedalekiej przyszłości stanie się obowiązkowy. To, w jakim stopniu przedsiębiorcy będą gotowi na dostosowanie swoich systemów informatycznych do nowej rzeczywistości dopiero okaże się po okresie przejściowym. Pomóc w tym mają: robocza wersja struktury logicznej e-Faktury oraz testowa wersja KSeF udostępnione w Portalu Podatkowym.
Faktura ustrukturyzowana (e-Faktura), Krajowy System e-Faktur (KSeF) - podstawy prawne
Szerzej o tym, czym jest e-Faktura (lub też faktura ustrukturyzowana) wyjaśniamy tutaj. Teraz skupimy się na aspekcie prawnym tego zagadnienia. Poniżej przedstawiamy listę regulacji w ustawie dotyczących e-Faktur i KSeF.
- art. 106q ust. 3a-4, art. 106na-106ne - zasady funkcjonowania;
- art. 106r - przepisy wykonawcze;
- art. 106m ust. 1 pkt 3 - autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność e-Faktur;
- art. 29a ust. 15 pkt 5, art. 86 ust. 19d, art. 106j ust. 2 pkt 2a i ust. 4 - e-Faktury korygujące;
- art. 112aa - przechowywanie e-Faktur w KSeF;
- art. 87 ust. 5a-5d - przyspieszony zwrot podatku (w terminie 40 dni).
Faktura ustrukturyzowana a faktura elektroniczna
Należy zaznaczyć, że e-Faktury (w rozumieniu KSeF) nie należy mylić ze standardową fakturą elektroniczną. Faktura ustrukturyzowana to bowiem szczególny rodzaj faktury elektronicznej, który wystawiany jest właśnie w Krajowym Systemie e-Faktur gdzie otrzymuje numer identyfikujący ją w systemie. Jej definicję wprowadzono w nowo nadanym art. 2 pkt. 32a w ustawie o VAT. Z kolei pojęcie KSeF zostało określone w art. 106nd ust. 2 ustawy.
Standardowe faktury elektroniczne definicję prawną zyskały znacznie wcześniej, bo już w 2004 roku. Wtedy to wprowadzono Ustawę o podatku od towarów i usług, w której elektroniczną fakturę określa się jako „[…]fakturę w formie elektronicznej wystawioną i otrzymaną w dowolnym formacie elektronicznym […]” (art. 2 pkt 32).
Szkolenia KSeF – przygotuj swoją firmę i pracowników
Przygotowanie biznesu na nadchodzące zmiany to jeden z priorytetów dla każdego przedsiębiorcy. Tym bardziej, że wdrożenie odpowiednich modyfikacji m.in. do systemów do obsługi sprzedaży oraz systemów księgowych jest skomplikowanym i czasochłonnym zadaniem. Warto zatem już teraz zadbać o aktualizację swoich systemów informatycznych oraz przeszkolenie pracowników z ich obsługi.
05.11.2024
Ministerstwo Finansów opublikowało nowy projekt ustawy obejmujący m.in. etapowe wdrożenie KSeF i odroczenie niektórych rozwiązań.
26.04.2024
Data obowiązkowego KSeF została ustalona na 1 kwietnia 2026 dla wszystkich przedsiębiorców.
01.03.2024
Zakończenie konsultacji Krajowego Systemu e-Faktur.
16.02.2024
Rozpoczęcie konsultacji dotyczących rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur