21-08-2023

KSeF - faktury przejdą ważne zmiany od 1 września 2023

KSeF (faktury ustrukturyzowane też) zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024. Jednak już 1 września tego roku zostaną wprowadzone zmiany dotyczące m.in. wystawiania faktur korygujących i zaliczkowych.

KSeF API – nowa struktura logiczna

Od 1 września 2023 zacznie obowiązywać druga wersja struktury logicznej e-Faktury FA(2). Pozostanie ona niezmienna aż do premiery obowiązkowego KSeF, czyli do 1 lipca 2024. To ważna informacja, bowiem wielu przedsiębiorców czekało z integracją z KSeF do momentu udostępnienia tej wersji struktury.

To nie koniec nowości. Na czwarty kwartał bieżącego roku resort planuje udostępnienie dokumentacji technicznej do pozostałych funkcji systemu oraz wypuszczenie aplikacji mobilnej KSeF.

KSeF faktury zaliczkowe – zmiany

Na mocy nowych przepisów podatnik nie będzie zobowiązany do wystawiania faktur zaliczkowych, jeżeli otrzymał całość lub część zapłaty w tym samym miesiącu, w którym wykonał czynność. Wyjątkiem od tej zasady będzie wystawianie faktur w szczególnych terminach ujętych w art.106i ust. 38 ustawy o VAT.

Jeżeli podatnik wystawi jedną fakturę końcową zamiast faktury zaliczkowej, wówczas faktura ta będzie musiała zawierać datę otrzymania zapłaty (o ile została ona określona i różni się od daty wystawienia faktury). Co więcej, faktura końcowa do faktury zaliczkowej wystawionej w KSeF będzie musiała zawierać jej numer identyfikujący w systemie.

Zmiany w fakturach korygujących

Od 1 września przedsiębiorcy korzystający z KSeF (obecnie jest to dobrowolne) będą musieli pamiętać o tym, że faktura korygująca musi zawierać numer korygowanej faktury. Reguła ta dotyczy też podmioty nieposiadające siedziby działalności gospodarczej w Polsce – o ile pierwotna faktura została wystawiona w KSeF.

System KSeF – zacznij już teraz

Choć Krajowy System e-Faktur wystartuje za niecały rok, warto już teraz zaznajomić się z tą platformą. Ministerstwo Finansów umożliwiło bowiem darmowe testowanie systemu dla każdego zainteresowanego. To ostatnia szansa na sprawdzenie narzędzia, z którego już niebawem skorzystają wszyscy przedsiębiorcy w Polsce.

Kalendarz

26.04.2024

Data obowiązkowego KSeF została ustalona na 1 kwietnia 2026 dla wszystkich przedsiębiorców.

01.03.2024

Zakończenie konsultacji Krajowego Systemu e-Faktur.

16.02.2024

Rozpoczęcie konsultacji dotyczących rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur

19.01.2024

Minister finansów Andrzej Domański poinformował o przesunięciu obowiązkowego KSeF. Nowy termin nie został podany.

zobacz więcej