Aplikacja Podatnika KSeF – aktualizacja wersji testowej

Aplikacja Podatnika KSeF – obszar do testowania 

Aplikacja podatnika KSeF została udostępniona w formie testowej 7 kwietnia 2022 roku. Od tego czasu użytkownicy mogą zgłaszać swoje uwagi i sugestie dotyczące programu. 20 października Ministerstwo Finansów opublikowało nową wersję, która uwzględnia zebrane w trakcie testów informacje. 

Nowe funkcje w wersji testowej Aplikacji KSeF 

Aplikacja Podatnika KSeF została wzbogacona o następujące funkcjonalności: 

  • Generowanie e-faktur i UPO w formacie PDF; 

  • Mechanizm ostrzegania przed możliwością wystawienia duplikatu e-Faktury; 

  • Pobieranie paczek faktur z Listy faktur; 

  • Dodanie skróconego formularza dla faktur podstawowych; 

  • Dodanie kolumn z datami na Liście tokenów; 

  • Wyszukiwanie sesji w Historii sesji po numerze referencyjnym; 

  • Wyszukiwanie/autouzupełnianie pól w obszarze “Adres”; 

  • Inne drobne usprawnienia (np. Zmiana szaty graficznej). 

Aplikacja podatnika KSeF w wersji testowej - co umożliwia 

Dzięki Aplikacji Podatnika KSeF podatnicy oraz uprawnione przez nich podmioty mogą korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur. Z poziomu platformy są w stanie zarządzać uprawnieniami i tokenami, a także wystawiać i odbierać e-Faktury z KSeF. Aplikacja pozwala też na podgląd faktur, weryfikację statusu wysyłki oraz pobieranie UPO KSeF.

Przypominamy, że KSeF od 2024 roku stanie się obowiązkowy w całym kraju. Warto więc korzystać ze środowiska testowego, aby przygotować się na nadchodzące zmiany. Wszelkie uwagi i sugestie można zgłaszać na adres info.ksef@mf.gov.pl z tytułem wiadomości AP_TEST.

Rejestrowanie faktur w KSeF

Od 1 stycznia 2022 funkcjonuje Krajowy System e-Faktur (KSeF). To platforma, która pozwala wymieniać i przechowywać tzw. faktury ustrukturyzowane. Jest to kolejna, obok faktur papierowych i elektronicznych, forma dokumentowania transakcji. Obecnie korzystanie z KSeF jest dobrowolne, ale od przyszłego roku ma stać się obligatoryjne. Dowiedz się jak wygląda proces rejestrowania faktur w KSeF. 

Czy KSeF jest bezpieczny

Krajowy System e-Faktur (KSeF) budzi wśród niektórych przedsiębiorców obawy związane z bezpieczeństwem. Czy przechowywane na fakturach dane mogą być narażone na cyberataki lub trafić do konkurencji? Ministerstwo Finansów (MF) uspokaja i zapewnia, że informacje o fakturach są dobrze strzeżone, m.in. dzięki specjalnym systemom szyfrowania oraz kontroli dostępu. Jeśli masz obawy, czy KSeF jest bezpieczny, dowiedz się więcej na temat ochrony gromadzonych w nim informacji.