18-09-2023

Aplikacja Podatnika KSeF – jak z niej skorzystać?

Obowiązkowy KSeF nadejdzie już w lipcu przyszłego roku. To dobry moment, by przetestować rządową platformę i przygotować swoją firmę. W tym celu powstała Aplikacja Podatnika KSeF. Oto wszystko, co warto o niej wiedzieć.

Spis treści

KSeF - faktury czeka rewolucja

Krajowy System e-Faktur oznacza duże zmiany dla przedsiębiorców. Od 1 lipca 2024 każdą fakturę sprzedaży trzeba będzie wystawić poprzez rządową platformę. Program pozwoli też na bieżącą kontrolę danych oraz nadawanie, zmianę lub odbieranie uprawnień np. innym pracownikom. Warto przypomnieć, że faktury wystawiane poprzez KSeF będą posiadały ustrukturyzowany format XML, który zastąpi dotychczasowe faktury papierowe oraz te w formacie PDF.

KSeF wiąże się z licznymi korzyściami dla przedsiębiorców. Zyskają oni m.in. szybszy zwrot podatku VAT (40 dni zamiast 60), wygodny obieg dokumentów firmowych oraz brak konieczności przechowywania faktur (system zrobi to za nas). Do tego dochodzi większe bezpieczeństwo - KSeF znacznie utrudni życie oszustom podatkowym.

KSeF - test funkcjonalności

Choć Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać za niecały rok, już teraz można go przetestować. Ministerstwo Finansów udostępniło darmowe narzędzie dla wszystkich chętnych - Strefa testowa KSeF. Dzięki niej zainteresowane podmioty (np. producenci oprogramowania dla firm) mogą dostosować swoje systemy informatyczne do wdrożenia KSeF. Strefa Testowa KSeF umożliwia m.in.:

  • wysyłkę i odbiór e-Faktur zgodnych ze wzorem struktury logicznej;
  • przekazywanie e-Faktur do KSeF poprzez API;
  • stosowanie samodzielnie wygenerowanych podpisów i pieczęci;
  • przeglądanie, nadawanie i odbieranie uprawnień do KSeF.

Aplikacja podatnika KSeF

Innym sposobem na zapoznanie się z KSeF jest skorzystanie z Aplikacji Podatnika KSeF. Jest to program testowy dostępny po założeniu konta na stronie Ministerstwa Finansów. Po zalogowaniu użytkownik może swobodnie pracować z KSeF, nadawać dostęp osobom trzecim, zarządzać tokenami i uprawnieniami oraz, co najważniejsze, wystawiać, odbierać i udostępniać e-Faktury w KSeF. To idealne rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy, który nie miał jeszcze kontaktu z rządową platformą.

KSeF - logowanie do aplikacji

  1. Wejdź na stronę rządową
  2. W polu “Nip firmy” wpisz NIP, na który chcesz się uwierzytelnić, następnie kliknij “uwierzytelnij”;
  3. Możesz uwierzytelnić się poprzez Profil zaufany lub Certyfikat kwalifikowany. Na stronie GOV znajdziesz dokładną instrukcję, jak tego dokonać.

KSeF mobilnie

W I kwartale 2024 Ministerstwo Finansów ma udostępnić Aplikację Mobilną KSeF, która umożliwi pracę z e-Fakturami z dowolnego miejsca. Pozwoli ona na wystawianie i odbiór e-Faktur, przekazywanie danych niezbędnych do wystawienia faktury oraz weryfikację e-Faktury przed wysyłką poprzez kod QR.

Uwagi od użytkowników

Na koniec warto dodać, że wszelkie uwagi odnośnie Aplikacji Podatnika KSeF i propozycje zmian można przesyłać na adres info.ksef@mf.gov.pl. W tytule wiadomości należy podać jasło AP_TEST.

Kalendarz

26.04.2024

Data obowiązkowego KSeF została ustalona na 1 kwietnia 2026 dla wszystkich przedsiębiorców.

01.03.2024

Zakończenie konsultacji Krajowego Systemu e-Faktur.

16.02.2024

Rozpoczęcie konsultacji dotyczących rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur

19.01.2024

Minister finansów Andrzej Domański poinformował o przesunięciu obowiązkowego KSeF. Nowy termin nie został podany.

zobacz więcej