Ministerstwo Finansów: Dane przechowywane w KSeF są bezpieczne

Dane w KSeF - bezpieczne czy nie 

Krajowy System e-Faktur od samego początku budził pewne obawy. Są one związane m.in. z koniecznością dostosowania biznesu do nowego standardu, zmianami w przepisach i wreszcie - bezpieczeństwem platformy. Szerzej o tym, czy KSeF jest bezpieczny pisaliśmy już na łamach naszego serwisu. 

Cyberatak na stronę rządową

Temat bezpieczeństwa KSeF powrócił w związku z niedawnym atakiem hakerskim na rządowy portal eFaktura.gov.pl. W jego wyniku na stronie pojawiły się treści i odnośniki do stron randkowych – najprawdopodobniej witryna została użyta w charakterze tzw. farmy linków SEO. Choć sytuacja wróciła już do normy, incydent wzbudził obawy u przedsiębiorców, którzy aktualnie testują Krajowy System e-Faktur (przypomnijmy, że platforma stanie się obowiązkowa od 2024 roku). 

Odpowiedź MF – KSeF jest bezpieczny 

Odpowiedź Ministerstwa Finansów była szybka. W oświadczeniu opublikowanym na stronie gov.pl z 21 września czytamy, że dane przechowywane w ramach KSeF oraz komunikacja są szyfrowane, natomiast autoryzacja jest zabezpieczona na najwyższym możliwym poziomie. Proces uwierzytelnienia chroniony jest koniecznością złożenia podpisu zaufanego, a także mechanizmami kryptografii opartej o klucze symetryczne i asymetryczne. Resort zapewnia też, że do tej pory nie odnotowano przypadków wycieku danych.